AKRİLİK BOYA HAKKINDA

AKRİLİK BOYA NEDİR?

Pek çok çalışmada kullanılabilen özellikle hobi olarak yapılan çalışmalarda sıklıkla tercih edilen bir boya türüdür.

Pek çok kişi akrilik boya nedir sorusuna yanıt ararken yanılgıya düşebiliyor ve bu boyanın bir yağlı boya çeşidi olduğunu sanabiliyor. Ancak akrilik boya nedir sorusunun gerçek yanıtı, yağlı boyadan farklı bir boya türüdür. Bu boya su bazlıdır ve içerisinde esnek pigmentler bulunur. Bu pigmentler sayesinde yağlı boyadan çok daha dayanıklı bir yapıya sahiptir.

Tuval üzerinde yapılan resim çalışmalarında da kullanılan akrilik boya nedir sorusu ressamlar için de önem kazanıyor. Çünkü farklı bir yapıya sahip olduğundan tuvallerde kuruduktan sonra çatlamalar meydana gelmiyor. Bu nedenle çok sayıda ressam yağlı boya yerine akrilik boya ile resim çalışmaları yapıyor. Akrilik boyanın bir diğer özelliği de kokusuz olmasıdır. Yağlı boya gibi bir kokuya sahip olmadığından da sıklıkla tercih edilebiliyor. Aynı zamanda çok çabuk kuruma gibi bir özelliğe de sahiptir.

AKRİLİK BOYA KULLANIMI.

Çok sayıda çalışmada tercih edilen akrilik boya nasıl kullanılır sorusunun yanıtı ise su ile inceltme yöntemidir. Beyaz renge diğer renklerden ekleyerek ve hafif suyla incelterek istenen her türlü renk tonu kolaylıkla elde edilebilir. Tablo çalışmalarında kullanılabildiği gibi dekorasyon amaçlı yapılan boyama çalışmalarında da sıklıkla kullanılabildiğini belirtmeliyiz. Hatta akrilik boya ahşap boyası olarak da tercih edilebiliyor. Bu boya kuruduğunda su kullanılarak kolaylıkla temizlenebiliyor. Bu yönüyle de sanatsal çalışmalarda en gözde boya çeşitlerinden biri oluyor.

Sulu boya kadar parlak görünmeyen ve bu yönüyle ahşap boyama çalışmalarında da kullanılan akrilik boya fiyatları bakımından da yüz güldürüyor. Çünkü son derece kaliteli bir markanın boya çeşitlerini gayet makul fiyatlar eşliğinde satın almak mümkün olabiliyor. Akrilik boya satın alırken beyaz renge mutlaka yer verin. Çünkü çeşitli renk tonları elde etmek için en çok kullanacağınız renk beyaz olacaktır. Bu boya tüp, cam kap ya da şişe içerisinde satışa sunulabiliyor Akrilik boyanın tipine bağlı olarak, iç veya dış mekanlarda kullanıma uygundur ve akrilik boyayı ömrü solmadan veya çatlamadan uygulamalısınız.

AKRİLİK BOYA KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER.

Bu arada akrilik boya nasıl kullanılır sorusuna dair birkaç hatırlatma yapmak isteriz. Eğer daha önce akrilik boya kullanmadıysanız, çalışmanızda fırça darbelerinizin hızlı olması gerektiğini bilmiyorsunuz demektir. Bu boyanın çok çabuk kuruduğuna az önce değinmiştik. Çabuk kuruma özelliği aslında bir avantaj olarak görülse de yavaş fırça darbelerine sahip olanlar için dezavantaja dönüşebiliyor. Yani akrilik boya kullandığınızda çok hızlı bir şekilde boyama çalışmanızı bitirmeniz gerekiyor.

Bir diğer hatırlatmamız da malzemeleriniz ile ilgilidir. Akrilik boyayı istediğiniz miktarda aldıktan sonra kapağını hemen kapatın. Aynı zamanda çalışmanız bittikten sonra spatulanızı ya da fırçalarınızı mutlaka temizleyin. Eğer temizlemeden bırakırsanız, fırçalarınız ve malzemeleriniz tekrar kullanılamaz hale gelecektir. Çünkü akrilik boya kuruduğunda çok sert bir form kazanıyor.

 

eticaretPORT Altyapısı Kullanılmıştır